Švedski rudarski gigant LKAB teži da za svoje velike razvojne projekte u Gällivareu, Lulei i Kiruni dobije status strateških projekata , u skladu sa Zakonom EU o kritičnim sirovinama. Ova inicijativa se poklapa sa ciljem EU da ojača svoj lanac snabdevanja kritičnim mineralima usled rastućih geopolitičkih tenzija i sve veće potražnje za tehnologijama za elektrifikaciju i digitalizaciju.
EU troši oko 30% svetskih minerala, ali proizvodi samo 3% domaće, što stvara ranjivost u lancima snabdevanja. Zakon EU o kritičnim sirovinama ima za cilj povećanje domaće proizvodnje i diversifikaciju izvora kako bi se smanjili rizici.
Predsednik i generalni direktor LKAB-a, Jan Moström, ističe značaj ovih projekata. „Usled povećane potražnje za retkim zemnim metalima , koji su ključni za motore električnih vozila i druge tehnologije, obezbeđivanje ovih resursa je od suštinskog značaja. Naši projekti u Gällivareu, Lulei i Kiruni mogli bi značajno poboljšati samodovoljnost EU.“
Strategija kompanije uključuje:
- Rudnik gvožđa u Gällivareu: Osnivanje nove fabrike za preradu radi izdvajanja apatita i kritičnih minerala iz postojećih tokova otpada. Ovo će podržati proizvodnju oksida metala retkih zemalja, fosforne kiseline i gipsa.
- Industrijsko postrojenje u Lulei: Nadogradnja apatita iz Gällivarea za proizvodnju oksida metala retkih zemalja i drugih nusproizvoda.
- Ležište retkih zemalja u Kiruni: Razvoj jednog od najvećih evropskih ležišta retkih zemalja, sa procenjenim resursima od oko 1,7 miliona tona. Ovo ležište bi moglo igrati ključnu ulogu u lancu snabdevanja Evrope ovim esencijalnim materijalima.
LKAB ima za cilj da započne proizvodnju oksida retkih zemalja do 2030. godine, ciljajući tržište kojim trenutno dominira Kina. Kompanija takođe planira da ojača svoju poziciju u sektorima retkih zemalja i fosfora za poljoprivredna đubriva.
Proširenje u Kiruni se projicira da podrži rudarske operacije u narednih 20-30 godina. „Naš cilj je da izgradimo održiv posao zasnovan na metalima retkih zemalja, koristeći naše stručnosti u rudarenju gvožđa. Ovaj pristup će nas učiniti otpornijim na fluktuacije na tržištu,“ dodao je Moström.
Da bi podržao ove projekte, LKAB će morati da investira u infrastrukturu, uključujući proširenje elektroenergetske mreže i povećanje kapaciteta železničkog teretnog prevoza. Kompanija se nada da će dobijanje statusa strateškog projekta od EU ubrzati proces odobrenja i olakšati ove investicije.
Izvor: miningwatch.news