Švedska rudarska kompanija LKAB je došla do značajnog otkrića identifikujući ono za šta se veruje da je najveće nalazište retkih zemnih minerala u Evropi. Od ovih značajnih nalazišta, smeštenih u području Kirune na severu Švedske, se očekuje da će pojačati napore Evropske unije da smanji svoju zavisnost od Kine za esencijalne mineralne resurse.
LKAB procenjuje da nalazište sadrži preko milion tona oksida retkih zemnih minerala. Ovi minerali su ključni za proizvodnju elektronike i tehnologija čiste energije. Jan Moström, predsednik i generalni direktor LKAB-a, opisao je otkriće kao „dobre vesti, ne samo za LKAB, region i švedski narod, već i za Evropu i klimu.“
Evropa trenutno uvozi sve svoje retke zemne elemente, bez lokalnih rudarskih aktivnosti. Tržištem dominira Kina, koja proizvodi 60% svetskih zaliha ovih ključnih minerala, prema podacima američke Geološke službe. Nadalje, 98% retkih zemnih minerala koje Evropska unija uvozi dolazi iz Kine, kako navodi Evropska komisija.
U svom govoru o stanju Unije iz 2022. godine, predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen istakla je sve veći značaj retkih zemnih elemenata i litijuma, predviđajući da će uskoro nadmašiti naftu i gas po značaju. Evropska unija cilja da postigne klimatsku neutralnost do 2050. godine, cilj koji se oslanja na obezbeđivanje održivih izvora ključnih minerala, izveštava The Washington Post.
Otkriće u Švedskoj nudi obećavajući korak ka lokalnom rudarstvu retkih zemnih elemenata, razvoj posebno pravovremen s obzirom na trenutne energetske izazove povezane sa ruskom invazijom na Ukrajinu. „Elektrifikacija, samodovoljnost Evropske unije i nezavisnost od Rusije i Kine započeće u rudniku,“ izjavila je švedska zamenica premijera Ebba Busch, prema izveštaju CNN-a.
LKAB namerava da podnese zahtev za rudarsku dozvolu kasnije ove godine. Međutim, kompanija je naglasila da bi moglo proći 10 do 15 godina pre nego što rudarske operacije počnu i sirovine budu isporučene na tržište.
Izvor: miningwatch.news