Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoKontroverza oko eksploatacije litijuma u Srbiji: Odluka vlade izaziva proteste usled sporazuma...

Kontroverza oko eksploatacije litijuma u Srbiji: Odluka vlade izaziva proteste usled sporazuma sa EU

Supported byspot_img
Supported byMercados Media

Situacija u Srbiji u vezi sa projektom eksploatacije litijuma Jadar i njegovim političkim i društvenim posledicama je prilično složena. Nedavna odluka srpske vlade da ponovo odobri projekat Jadar izazvala je značajnu kontroverzu. Ova odluka je doneta neposredno pre nego što je Srbija postigla sporazum sa EU o kritičnim sirovinama, što je dodatno pojačalo reakciju javnosti.

Ključne tačke:

Odluka vlade: Vlada Srbije, predvođena predsednikom Aleksandrom Vučićem, dozvolila je nastavak projekta Jadar nakon što je ustavni sud proglasio prethodnu obustavu nezakonitom. Ova odluka je doneta nakon ranijeg povlačenja odobrenja 2022. godine zbog protivljenja javnosti.

Supported by

Sporazum sa EU: Nedugo nakon ponovnog odobrenja projekta, Srbija je potpisala strateško partnerstvo sa Evropskom komisijom, fokusirajući se na snabdevanje kritičnim sirovinama. Ovo partnerstvo ima za cilj usklađivanje Srbije sa standardima EU i produbljivanje ekonomske integracije.

Reakcija javnosti: Obnovljeno odobrenje za rudarski projekat dovelo je do široko rasprostranjenih protesta i zabrinutosti ekologa. Savez ekoloških organizacija Srbije (SEOS) postavio je rok vladi da se pozabavi ovim pitanjima, sa velikim protestom planiranim za 10. avgust.

Ekološke zabrinutosti: Kritičari tvrde da bi projekat Jadar mogao ozbiljno da ugrozi lokalne ekosisteme i vodene tokove. Ekološke grupe pozivaju EU da obezbedi strogo pridržavanje ekoloških standarda.

Stav EU: Evropska komisija naglašava da je društveno i ekološki odgovorno rudarstvo ključno u njenim globalnim partnerstvima. Međutim, ona je izjavila da se ne meša u nacionalne poslove.

Stav Rio Tinta: Rio Tinto, kompanija iza projekta Jadar, tvrdi da su kontroverze podstaknute dezinformacijama i politikom. Kompanija je objavila procene uticaja na životnu sredinu i druge relevantne materijale kako bi odgovorila na zabrinutosti javnosti.

Kašnjenja u projektu: Uprkos ponovnom odobrenju, projekat se suočava sa daljim kašnjenjima zbog pravnih, ekoloških i procedura za izdavanje dozvola. Moguće je da će proći godine pre nego što rudarske operacije započnu.

Ovaj razvoj događaja ističe stalnu napetost između ekonomskih interesa i zaštite životne sredine, posebno dok Srbija navigira svoj put ka integraciji u EU i rešava zabrinutosti javnosti u vezi sa velikim industrijskim projektima.

Izvor: miningwatch.news

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Povezani članci

Uloga naučnika u oblikovanju budućnosti Arktika: Nenamerna promocija i odgovornost u dubokomorskoj eksploataciji

Lokalne zajednice Arktika igraju ključnu ulogu u procesima donošenja odluka u vezi sa eksploatacijom resursa, budući da direktno snose posledice tih odluka. Nedavni forumi poput konferencije Arctic Frontiers i skupštine Arctic Circle Assembly ističu da te zajednice nisu samo...

EU dodeljuje 7,3 miliona evra ukrajinskoj kompaniji Velta za projekat titanijuma

Ukrajinska kompanija Velta, sa sedištem u Novomirhorodu, dobila 7,3 miliona evra od Evropske unije za četvorogodišnji projekat unapređenja tehnika ekstrakcije i prerade titanijuma. Ova sredstva, obezbeđena u okviru takmičenja "Resilient Value Chains 2024" projekta REPTiS, namenjena su unapređenju svake...

Turska teži partnerstvu sa Kinom kako bi razvila nalazišta retkih elemenata i unapredila industriju baterija za električna vozila

Turska nastoji da formira partnerstvo sa Kinom kako bi razvila svoje nedavno otkriveno nalazište retkih elemenata, što bi moglo povećati njenu privlačnost kineskim proizvođačima električnih vozila (EV) i baterija. Ministar energetike Alparslan Bajraktar predvodiće delegaciju u Kinu u oktobru...
error: Content is protected !!