Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoPortugalija ispituje dubokomorsko rudarenje

Portugalija ispituje dubokomorsko rudarenje

Supported byspot_img
Supported byMercados Media
Supported by Balancing Energy
Supported by Energetika
Supported by Owner's Engineer

Faculdade de Ciencias da Univrsidade do Porto (FUCP) vodi projekat koji ima za cilj da proceni potencijalne uticaje dubokomorskog rudarenja, sa fokusom na Azore, region „bogat resursima sa potencijalom za energetsku tranziciju“.

FUCP je objavio da istraživači razvijaju numeričke i ekološke modele, kao i da sprovode ekotoksikološke testove kako bi predvideli „kako će sedimenti u dubokom moru biti transportovani“, kao i da bi procenili njihov uticaj na morske organizme.

„Najneposrednija i očekivana“ posledica dubokomorskog rudarenja je prisustvo pljuskova sedimenta, koji se oslobađaju tokom procesa rudarenja i potencijalno se mogu raspršiti na velike udaljenosti, „povećavajući zamućenost vodenog stuba i potencijalno utičući na organizme nekoliko kilometara od početnog izvora kontaminacije”.

Supported by

Istraživači će sprovoditi testove za utvrđivanje ovih uticaja, koristeći hiperbaričnu komoru, koja će im omogućiti da simuliraju uslove dubokog mora, kao što su pritisak i temperatura.

Migel Santos, profesor sa Departamento de Biologia da FUCP, izjavio je da postoji „veliki strah u vezi sa uticajima koje rudarstvo može da ima na ekosisteme“, dodajući da „postoji mnogo međunarodnih pritisaka da se izvrši istraživanje“.

„Naš cilj je da razumemo, na primer, uticaje na uništavanja staništa i efekata oblaka sedimenta, kako bismo pomogli vlastima da razviju odgovarajuće mere za upravljanje rizikom i procenu“, izjavio je Migel Santos, koji je takođe istraživač u Centru Interdisciplinarni de Investigacao Marinha e Ambiental (CIIMAR) Univerziteta u Portu.

Referenca projekta su Azori, region „veoma tražen zbog svojih resursa“, koji ima „veliki biodiverzitet i jedinstvene ekosisteme sa potencijalnim biomolekulima od biotehnološkog interesa“.

Iz FUCP-a kažu da je moratorijum uveden kako bi se izbegao ishitreni početak dubokomorskog rudarenja dok se ne završi analiza ekoloških, društvenih i ekonomskih rizika.

Ovaj projekat će trajati do kraja 2024. godine.

Izvor : The Portugal News

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Povezani članci

Grit Metals otkriva obećavajuće rezultate istraživanja zlata u severnoj Finskoj

Grit Metals Corp. je objavio rezultate svoje prve kampanje istraživanja zlata u Centralnom Laplandskoj zeleništnoj oblasti (CLGB) u severnoj Finskoj, otkrivajući obećavajuće rezultate. Glavne tačke: Kompanija je identifikovala široku rasprostranjenost anomalija u mineralizaciji zlata i bakra na dužini od 25...

Zaštita okeana: Norveška zaustavlja izdavanje dozvola za rudarstvo

Dubokomorski ekosistemi Arktičkog okeana za sada će ostati bezbedni od dubokomorskog rudarstva. Norveška je planirala da započne istraživanje rudnih ležišta na morskom dnu u svojim nacionalnim vodama već sledeće godine, što bi moglo ozbiljno ugroziti krhke, drevne ekosisteme morskog...

Evropa u potrazi za litijumom: Nemačka i Srbija u fokusu ekološkog rudarstva

Nemački kancelar Olaf Šolc zalaže se za povećanje eksploatacije litijuma u Evropi kako bi se podržala tranzicija ka električnim vozilima (EV), što je ključno za postizanje klimatskih ciljeva. Tokom posete Frajbergu, Šolc je naglasio potrebu za pouzdanim i diversifikovanim...
error: Content is protected !!