Prošlog leta, nemačka vlada je najavila osnivanje državnog fonda za sirovine sa kapitalom od milijardu evra. Cilj je bio podržati projekte resursa u inostranstvu i zemlji. Međutim, implementacija fonda naišla je na prepreke. Prvobitno je zaustavljena zbog odluke Saveznog ustavnog suda, a zatim restrukturisana, sada je projekat u riziku od neuspeha, izveštava nemački medij Handelsblatt. Glavni problem je nedostatak alokacijskog pisma iz Saveznog ministarstva finansija državnoj razvojnoj banci KfW, koja bi trebala upravljati fondom. Ministarstvo finansija se protivi direktnom učešću KfW-a u projektima, iako je to bila namera fonda, objašnjava novine.
Ranije ove godine, Nemački ekonomski institut (IW) objavio je kratku studiju o nemačkim investicijama u sirovine u inostranstvu, dovodeći u pitanje finansijske resurse fonda. U poređenju, zemlje poput Francuske i Italije su obezbedile dvostruko više sredstava za slične instrumente. Nemačke kompanije su takođe značajno potcenjene u zemljama bogatim sirovinama, za razliku od Austrije ili Švedske.
Poboljšanje investicionog okruženja je ključno s obzirom na rastuću zavisnost od uvoza sirovina, posebno da bi se pomoglo kompanijama tokom početnih faza istraživanja kada je generisanje prihoda minimalno. Ovo postaje posebno relevantno u okviru Zakona o kritičnim sirovinama, koji nalaže diverzifikaciju snabdevanja i proizvodnje sirovina unutar Evropske unije. Iako u EU nema rudnika retkih zemalja, zakon zahteva da deset procenata godišnje potrošnje mora dolaziti iz domaće proizvodnje do 2030. godine.
Izvor: miningwatch.news