Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoEvropska savetodavna tela pozivaju na moratorijum na dubokomorsko rudarenje zbog ekoloških rizika

Evropska savetodavna tela pozivaju na moratorijum na dubokomorsko rudarenje zbog ekoloških rizika

Supported byspot_img
Supported byMercados Media

Koalicija evropskih savetodavnih veća za ribarstvo snažno je podržala predloženu zabranu eksploatacije dubokomorskih resursa, izražavajući zabrinutost zbog potencijalnih ekoloških i ekonomskih rizika ove prakse. U zajedničkoj preporuci, Savetodavno veće za ribarstvo na daljinu (LDAC), Savetodavno veće za severozapadne vode, Savetodavno veće za pelagične vrste i Savetodavno veće za jugozapadne vode kolektivno su pozvali na moratorijum na aktivnosti dubokomorskog rudarenja dok ne budu dostupni pouzdani dokazi za procenu mogućih oštećenja morskih ekosistema.

Veća su istakla da je trenutno naučno razumevanje dubokomorskih ekosistema nedovoljno, uz mnogo neizvesnosti u vezi sa dugoročnim uticajima rudarenja na morski biodiverzitet. „Potencijalni rizici povezani s dubokomorskim rudarenjem nisu dovoljno shvaćeni,“ navedeno je u preporuci. „Dok se ne dokaže da neće biti štete za morski život ili ekosisteme, trebalo bi uvesti zabranu ili moratorijum na eksploataciju dubokomorskih minerala.“

Ova izjava odražava zabrinutost izrečenu u mišljenju iz 2021. godine, koje je takođe naglašavalo nedostatak konačnih podataka o ekološkim efektima dubokomorskog rudarenja. Savetodavna veća su primetila i da se mnogi naučnici protive ovoj praksi zbog potencijalnih rizika po morska staništa.

Supported by

Zahtev za zabranom dobija podršku i van Evrope. U Sjedinjenim Američkim Državama zakonodavci su predložili zakon kojim bi se uvela privremena zabrana dubokomorskog rudarenja dok se ne sprovedu dodatna istraživanja. Nekoliko istaknutih organizacija za održivo ribarstvo, uključujući Globalnu alijansu za tunu, Seafood Watch akvarijuma Monterey Bay i Koaliciju za održivo ribarstvo, podržalo je ovaj zakonodavni napor.

Poziv savetodavnih veća na zabranu usledio je nakon objavljivanja izveštaja koji je naručila Evropska komisija, često nazivanog Dragijev izveštaj, koji priznaje potencijalnu ekonomsku vrednost dubokomorskog rudarenja. Izveštaj ukazuje na velike rezerve kritičnih minerala na morskom dnu, uključujući bakar, titanijum, mangan, kobalt, nikal i druge retke elemente, sugerišući da bi ovi resursi mogli igrati ključnu ulogu u energetskoj tranziciji Evrope.

Međutim, ovaj predlog izazvao je oštre kritike od strane ekoloških i ribarskih grupa. Fondacija za ekološku pravdu (EJF) i Koalicija za zaštitu dubokih mora (DSCC) pohvalili su savetodavna veća što podržavaju zabranu dubokomorskog rudarenja.

Izvršni direktor EJF-a, Steve Trent, naglasio je da je zaštita okeana mnogo vrednija od eksploatacije njegovih resursa. „Nauka je jasna: Zaustavljanje dubokomorskog rudarenja je ključno kako bi se izbegla nepopravljiva šteta za dragocene ekosisteme,“ rekao je Trent. „Snažan stav LDAC-a je moćan signal nacijama, uključujući Norvešku, da obrate pažnju na upozorenje i zaštite naše okeane.“

Matt Gianni, suosnivač Koalicije za zaštitu dubokih mora, ponovio je ove stavove, naglašavajući da ribarska industrija sve više prepoznaje pretnju koju dubokomorsko rudarenje predstavlja za morski život i ribarstvo. „Dok kompanije za rudarenje i pojedine zemlje guraju napred ovu industriju, ključno je da ribari jasno poruče da su rizici za ribarstvo i morske ekosisteme vrlo realni,“ rekao je Gianni. „Međunarodna uprava za morsko dno ne sme dati zeleno svetlo ovoj industriji bez potpunog razumevanja njenog uticaja.“

Kako operacije dubokomorskog rudarenja dobijaju na zamahu globalno, poziv na zabranu od strane evropskih ribarskih tela ističe rastući sukob između ekonomskih interesa u eksploataciji resursa i hitne potrebe da se očuvaju ranjivi morski ekosistemi. Debata će verovatno postajati sve intenzivnija u narednim godinama dok svet traži balans između potražnje za mineralima ključnim za zelenu energetsku tranziciju i odgovornosti da se zaštite morski ekosistemi za buduće generacije.

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Povezani članci

Korsnäs projekat otvara vrata evropskoj proizvodnji magneta za čistu energiju

Prospech Limited („Prospech“) sa zadovoljstvom objavljuje impresivne rezultate analize iz svog tekućeg programa uzorkovanja na projektu Korsnäs u Finskoj, potvrđujući visoke koncentracije ključnih teških retkih zemnih elemenata (HREE), uključujući terbium (Tb) i disprosium (Dy). Ovi elementi su od suštinskog...

Strickland Metals otkriva značajne zlatne resurse u Srbiji – Projekat Rogozna obećava nova nalazišta

Strickland Metals Ltd postiže značajne rezultate u istraživanju projekta Rogozna za zlato i osnovne metale u Srbiji, a nedavni rezultati bušenja ukazuju na potencijal za veliko novo otkriće zlata. Snažni početni rezultati na lokalitetu KotloviNedavno istražno bušenje na lokalitetu Kotlovi,...

Dilema u dolini Jadra: Sukob između poljoprivrede i rudarenja litijuma u Srbiji

U dolini Jadar u zapadnoj Srbiji, Zoran Filipović, 55-godišnji poljoprivrednik, suočava se s dilemom koja suprotstavlja njegovu dedovinu rastućoj potražnji za litijumom. Ispod njegovih njiva nalazi se bogato nalazište litijuma, ključnog elementa za baterije električnih vozila (EV). Otkriće ovog...
error: Content is protected !!