Iako se Evropa ponosi nekim od najviših standarda za zaštitu životne sredine i društvenim standardima u svetu, njeni propisi o rudarskom otpadu nisu u skladu sa ovom reputacijom. To je zaključak nedavne pravne analize koju je naručila evropska nevladina organizacija Transport & Environment (T&E). Evropa planira otvaranje novih rudnika kako bi ispunila cilj od 10% rudarenja postavljen Zakonom o kritičnim sirovinama,a T&E je izneo procenu da li su trenutni propisi adekvatni za tu svrhu.
Uprkos tome što se evropski visoki ekološki standardi navode kao zaštita od štetnih uticaja rudarskih aktivnosti, uključujući one koje se tiču kritičnih sirovina kao što je litijum, analiza T&E-a otkriva značajne nedostatke. Rudarski sektor Evrope opada decenijama, što je dovelo do zastarelih propisa koji su, u nekim slučajevima, manje strogi od onih u zemljama kao što su Brazil i Kina.
U svetlu Memoranduma o razumevanju o održivim sirovinama potpisanog između Srbije i EU, Maroš Šefčovič, potpredsednik Evropske komisije, ranije je izjavio da EU ima najobuhvatniji i najstroži regulatorni okvir za održivi razvoj i zaštitu životne sredine na globalnom nivou.
Jedan od ključnih projekata pod lupom je Rio Tintov projekat litijuma Jadar. Međutim, pravna analiza Direktive o rudarskom otpadu iz 2006. godine (EWD), koju je naručio T&E, a sprovela holandska advokatska kancelarija za zaštitu životne sredine Hörchner Advocaten, identifikovala je nekoliko nedostataka.
Analiza ističe sledeće probleme :
Neodgovarajući standardi tehnologije: Direktiva ne zahteva usvajanje najsigurnijih i najnaprednijih tehnologija za upravljanje rudarskim otpadom.
Nedovoljna zaštita životne sredine i zajednica: Trenutne odredbe ne nude adekvatnu zaštitu za životnu sredinu ili lokalne zajednice pogođene rudarskim aktivnostima.
Rizici zatvaranja rudnika: Postoje zabrinutosti u vezi sa sigurnošću zatvaranja rudnika, uz potencijalne rizike od katastrofe ukoliko se ne prate pravilni protokoli.
Nejasne odgovornosti i rokovi: Direktiva nije dovoljno jasna u vezi sa odgovornostima u slučaju nesreća ili oštećenja i ne precizira potrebnu snagu ili učestalost planova za prevenciju i monitoring.
T&E upozorava na značajan rizik od fragmentacije u primeni direktive, pri čemu mnoge ključne odredbe ostaju nejasne i prepuštene diskreciji pojedinačnih država članica. Nevladina organizacija naglašava potrebu za jasnijim smernicama o odgovornosti i preventivnim merama.
Kao odgovor na ova otkrića, T&E je pozvao na reviziju EWD-a i pružio preporuke za rešavanje ovih nedostataka kako bi se osiguralo da evropski propisi o rudarskom otpadu ispunjavaju standarde očekivane za nove rudarske projekte.
Izvor: miningwatch.news