Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoDa li je Norveško dubokomorsko rudarstvo poduhvat visokog rizika

Da li je Norveško dubokomorsko rudarstvo poduhvat visokog rizika

Supported byspot_img
Supported byMercados Media

Na području današnje Norveške, ribari su nekada lovili ogromne plavoperajne tune duž druge najduže obale na svetu. Tokom vekova, Norvežani su usavršavali svoje ribolovačke tehnike, postajući vešti moreplovci. Međutim, 1960-ih godina, godišnji ulov haringe, koji je dostizao 600.000 tona, naglo je nestao zbog prekomernog ribolova omogućenog novim tehnologijama. To je dovelo do skoro dvodecenijskog oporavka populacije haringe.

Sada, Norveška se sprema da započne novi tehnološki poduhvat: dubokomorsko rudarstvo. Dana 9. januara 2024. godine, norveški parlament je glasao za dozvolu istraživanja minerala poput bakra i kobalta sa morskog dna, sa ciljem da postane prva nacija koja će komercijalno eksploatisati okeansko dno. Za razliku od ribarske industrije, koja zavisi od stabilnih ribljih populacija, dubokomorsko rudarstvo predstavlja značajnu pretnju morskim ekosistemima, rizikujući njihovo uništenje pre nego što naučnici u potpunosti steknu uvid u ugrožene oblike života.

Norveški planovi za rudarstvo su posebno ekstremni. Dok se drugi regioni fokusiraju na sakupljanje polimetalnih kvržica, Norveška namerava da rudari svoj vulkanski morski deo koristeći daljinski kontrolisane mašine za rastavljanje hidrotermalnih izvora i skidanje mineralnih kora sa podmorskih planina. Ova agresivna metoda preti da uništi složene ekosisteme, uključujući anemone, sunđere i drevne korale.

Supported by

Dubokomorski ekosistemi se razvijaju izuzetno sporo; neki korali mogu živeti i do 3.000 godina. Stoga, svaka šteta naneta rudarstvom mogla bi zahtevati vekove, ako ne i duže, da se oporavi. Duboko more je i dalje uglavnom neistraženo, sa mnogim vrstama koje tek treba da budu otkrivene. Istraživanje ovog okruženja je izazovno, a naučnici neretko imaju poteškoća u razumevanju funkcionisanja ovih ekosistema.

Prekomerni ribolov i zagađenje već doveli do značajnog pada morskog života, kao što je slučaj u Oslofjordu, gde je nestalo preko 80% populacije bakalara. Naučene lekcije iz prethodnih ekoloških kolapsa naglašavaju značaj regulisanja ljudske aktivnosti u okeanima.

Oporavak priobalnih ekosistema bio je relativno brz, ali posledice dubokomorskog rudarstva mogle bi biti daleko trajnije. Spori tempo regeneracije života u dubokom moru izaziva zabrinutost zbog dugoročnih uticaja rudarstva, posebno s obzirom na ograničeno razumevanje ovih staništa.

Iako proces istraživanja u Norveškoj zahteva sprovođenje ekoloških osnovnih studija, verovatno će one pokriti samo područja sa atraktivnim mineralnim naslagama, ostavljajući ogromne regije neistraženim. Bez sveobuhvatnih podataka, svaka regulativa će biti spekulativna u najboljem slučaju.

Norvežani imaju istorijsku vezu sa morem i dugu tradiciju korišćenja tehnologije za eksploataciju prirodnih resursa. Iako je to često dovodilo do ekoloških šteta, otvara i mogućnost za zaštitne mere i održive prakse. Alternativa dubokomorskom rudarstvu mogla bi biti urbano rudarstvo, gde se vredni minerali oporavljaju iz postojećih infrastruktura.

Kako Norveška stoji na ovoj prekretnici, izazov će biti balansiranje tehnološkog napretka sa očuvanjem životne sredine. Budućnost bi mogla zavisiti od inovativnih pristupa koji daju prednost održivosti u odnosu na eksploataciju.

Izvor: miningwatch.news

Supported byspot_img

Povezani članci

Generalni direktor kompanije Rio Tinto izjavio je da postoji kampanja dezinformacija usmerena na kontroverzni projekat rudnika litijuma u Srbiji

Izvršni direktor anglo-australijske rudarske kompanije Rio Tinto izjavio je putem lokalnih medija da su njegova kompanija i kontroverzni planovi za razvoj najvećeg rudnika litijuma u Evropi u Srbiji meta „pažljivo osmišljene i dobro organizovane“ kampanje dezinformacija. Jakob Stausholm, izvršni direktor...

Strateški potez Evrope ka nezavisnosti u sektoru litijuma: Izazovi i investicione prilike

Situacija sa cenama litijuma i evropskim tržištem predstavlja složen pejzaž sa izazovima, ali i prilikama. Evo glavnih tačaka: Cene litijuma sada i u budućnosti: Prema podacima Clean Energy Associates, cene litijuma će verovatno ostati niske do 2028. godine. Ova prognoza...

EU traži lakši pristup investicijama u Australiji kako bi diverzifikovala snabdevanje ključnim mineralima

Evropska unija zalaže se za povoljnije uslove za strane investicije u Australiji, sa ciljem da diversifikuje svoj lanac snabdevanja ključnim mineralima. Ova inicijativa dolazi u trenutku kada EU želi da poboljša pristup vitalnim resursima poput litijuma, kobalta i nikla,...
error: Content is protected !!