U narednim godinama, Evropska unija se suočava sa značajnim političkim izazovima vezanim za istraživanje i inovacije (R&I) u oblasti kritičnih sirovina (CRM). Ovi izazovi se odnose na tri glavna pitanja koja su privukla pažnju evropskih političara: (1) održavanje otvorene strateške autonomije, (2) unapređenje međunarodne konkurentnosti i (3) osiguranje održivosti i pridržavanje vrednosti.
Prvo, EU teži da zadrži strateški nezavisan položaj i izbegne jednostranu zavisnost od drugih nacija. Dok je vađenje sirovina ograničeno geološkim faktorima, snage EU u R&I bi trebale da ublaže takvu zavisnost. Nema inherentnog razloga da EU trpi zbog nedostatka strateške autonomije u R&I, s obzirom na njene postojeće kapacitete.
Drugo, kako bi zadržala svoju ambiciju kao vodeći pružalac naprednih tehnoloških rešenja za globalne rudarske i prerađivačke operacije, EU mora ulagati u poboljšanje položaja svojih preduzeća unutar globalnih vrednosnih lanaca. Ovo uključuje unapređenje tehnoloških kapaciteta i podršku globalnim operacijama putem političkih sredstava. EU ima potencijal da predvodi u oblastima poput ekološki održivog i društveno prihvatljivog vađenja, prerade, reciklaže i supstitucije, ali će za to biti potrebna ciljana ulaganja.
Pored ovih ciljeva usmerenih na očuvanje društvenog blagostanja i stvaranje vrednosti, EU takođe zastupa širu normativnu agendu fokusiranu na održivost i etičke vrednosti. Istraživanje i inovacije u CRM moraju biti u skladu sa ovim principima, osiguravajući da veliki projekti, kako domaći tako i međunarodni, budu etički opravdani. Društvene nauke i humanističke discipline igraju ključnu ulogu u ovom procesu, doprinoseći sveobuhvatnijem razumevanju uticaja R&I.
Da bi postigla svoje ciljeve, EU mora unaprediti svoje kapacitete za obaveštavanje, analizu i praćenje. Ova studija ima za cilj da razjasni trenutne kapacitete Evrope u ovoj strateški važnoj oblasti. Potrebno je ulagati u jačanje R&I u oblastima trenutne slabosti (kako bi se osigurala autonomija) i oblastima snage (kako bi se ojačala suverenost). Treba razmotriti strateška, velika ulaganja koja bi odgovarala onima u drugim ključnim omogućavajućim tehnologijama.
Javni angažman i uključivanje građana su takođe ključni. Iskustvo u EU pokazuje da nova mesta za vađenje i preradu sirovina mogu izazvati kontroverze ako se ne upravlja pravilno. Uključivanje javnih konsultacija i rešavanje sukoba u projekte razvoja sirovina—izvan zakonskih zahteva—moglo bi pomoći u rešavanju ovih problema.
Dok Evropa prolazi kroz tranziciju, mora balansirati opravdane javne zabrinutosti sa potrebom da donosi teške odluke kako bi ostala globalno konkurentna. Sledeća tabela prikazuje R&I opcije za unapređenje globalne konkurentnosti Evrope i potvrđivanje njene autonomije, uzimajući u obzir društvene troškove povezane sa širenjem aktivnosti vađenja, prerade i reciklaže.
Izvor: miningwatch.news