Komesar Maroš Šefčovič otkrio je da se rešavaju poslednje pravne prepreke pre nego što se finalizira trgovinsko partnerstvo EU-Srbija, usmereno na nabavku litijuma iz regiona Jadar. Pregovori su u završnoj fazi, kako je pomenuto tokom značajnog događaja u Briselu.
Trgovinski sporazum, čiji je cilj nabavka kritičnih sirovina iz Srbije, radi se od septembra prošle godine kada je potpisano pismo o namerama za unapređenje saradnje u lancima vrednosti kritičnih sirovina i električnih vozila. Ovaj korak je signalizirao spremnost i izvršne vlasti EU i Beograda da sarađuju, zavisno od rešavanja izazova ekološke i društvene prihvatljivosti koji okružuju potencijalno rudarsko područje.
Govoreći na Samitu o sirovinama EIT-a u Briselu, Šefčovič je istakao strateški značaj Srbije zbog minerala navedenih u Zakonu o kritičnim sirovinama EU, posebno visokokvalitetnog litijuma, koji je ocenio kao među najboljima u svetu. On je izrazio optimizam u vezi sa finalizacijom Memoranduma o razumevanju (MoU) uskoro, sa tekućim diskusijama koje se fokusiraju na ekstrakciju, preradu, rafinaciju i korišćenje litijuma.
Iako Šefčovič nije direktno pomenuo poslovanje Rio Tinta u Srbiji, kompanija je tražila da obnovi ekološku dozvolu za rad na području Jadra, poznatom po obilnim nalazištima litijuma. Dozvola je oduzeta u januaru 2022. zbog protivljenja ekoloških grupa i lokalnog stanovništva.
Šefčovič je uverio da je EU blisko angažovana sa Vladom Srbije kako bi obezbedila poštovanje najviših ekoloških standarda tokom procena. On je istakao da napredak projekta zavisi od odluke Vlade Srbije.
Chad Blevitt, generalni direktor projekta Jadar u Rio Tintu, izjavio je da kompanija planira da objavi sveobuhvatnu procenu uticaja na životnu sredinu na leto. Rio Tinto čeka odluku srpske vlade i ima za cilj da nastavi sa projektom, za koji se očekuje da će proizvoditi 58 tona litijum karbonata godišnje, što je dovoljno za pogon jednog miliona električnih vozila.
Blevitt je ponovio posvećenost kompanije transparentnosti, potvrđujući svoje pridržavanje najviših ekoloških standarda i mera podrške zajednici.
Izvor: miningwatch.news