Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoSrbija uz podršku EU ubrzava projekte električnih vozila i vađenja litijuma, što...

Srbija uz podršku EU ubrzava projekte električnih vozila i vađenja litijuma, što pokreće lokalne kontroverze

Supported byspot_img
Supported byMercados Media
Supported by Balancing Energy
Supported by Energetika
Supported by Owner's Engineer

Srbija je na pragu značajne transformacije i spremna je da postane ključni igrač u sektoru električnih vozila (EV) i proizvodnji litijuma. Prošle nedelje, Evropska unija je odobrila plan Srbije za razvoj rudnika litijuma u dolini Jadar, što se očekuje da će ojačati ekonomske i ekološke kapacitete zemlje.

Ove nedelje, Srbija je dobila veliku podršku od Stellantis-a, automobilske kompanije koja stoji iza brendova kao što su Alfa Romeo, Citroën, Fiat i Opel. Stellantis je izabrao Kragujevac, Srbiju, kao lokaciju za novu proizvodnu liniju električnog Fiata Grande Panda. Investicija od skoro 200 miliona evra, uključujući subvenciju od 48 miliona evra od srpske vlade, trebala bi da pokrene punu proizvodnju u oktobru, otvarajući 1.000 radnih mesta.

Generalni direktor Stellantis-a, Carlos Tavares, naglasio je spremnost kompanije da se takmiči sa kineskim proizvođačima EV vozila, izjavivši: „Ovo je velika prilika za nas. Mi smo jedina zemlja u regionu Zapadnog Balkana koja proizvodi električne automobile.“

Supported by

Ojačavajući zelenu tranziciju, Aleksandar Vučić je nedavno ugostio nemačkog kancelara Olafa Scholza i izvršnog potpredsednika Evropske komisije Maroša Šefčoviča, koji su potpisali memorandum o razumevanju za strateško partnerstvo u oblasti održivih sirovina i električnih vozila. Ovaj sporazum ima za cilj da podrži lokalne industrije, stvori kvalitetna radna mesta i osigura poštovanje ekoloških i socijalnih standarda.

U povezanoj novosti, vlada Srbije je obnovila licencu Rio Tinto-u za vađenje litijuma iz doline Jadar nakon što je sudska presuda proglasila prethodnu zabranu neustavnom. Rudnik u dolini Jadar, za koji Rio Tinto tvrdi da bi mogao zadovoljiti do 90% evropskih potreba za litijumom, sada će napredovati.

Šefčovič je pohvalio partnerstvo EU i Srbije kao korak ka pokretanju zelene tranzicije i jačanju integracije Srbije sa tržištem EU. Scholz je naglasio značaj rudnika za ekonomsku sigurnost Evrope i nemačku automobilsku industriju.

Globalna potražnja za litijumom, ključnim za baterije EV vozila i drugu elektroniku, očekuje se da će dramatično porasti do 2040. godine. Australija, Čile i Kina su trenutno vodeći dobavljači, dok se predviđa da će rudnik u dolini Jadar proizvoditi do 58.000 tona godišnje.

Uprkos ovim razvojnim događajima, ekološke zabrinutosti i dalje postoje. Rio Tinto tvrdi da će rudnik poštovati stroge ekološke standarde, ali lokalne nevladine organizacije i aktivisti nastavljaju sa protestima, navodeći rizike po najveći izvor pijaće vode u Srbiji.

Dok su Srbija i Rio Tinto osigurali podršku EU, pridobijanje lokalne podrške za rudnik ostaje značajan izazov.

Izvor: miningwatch.news

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Povezani članci

Nova era u Španiji: Fabrika LFP baterija za električna vozila

Stellantis, proizvođač Jeep-a, i kineski gigant za proizvodnju baterija CATL (Contemporary Amperex Technology) najavili su planove za investiciju do 4,1 milijardu evra (4,33 milijarde dolara) u izgradnju nove fabrike u Saragosi, Španija, koja će biti fokusirana na razvoj pristupačnih...

Zaštita okeana: Norveška zaustavlja izdavanje dozvola za rudarstvo

Dubokomorski ekosistemi Arktičkog okeana za sada će ostati bezbedni od dubokomorskog rudarstva. Norveška je planirala da započne istraživanje rudnih ležišta na morskom dnu u svojim nacionalnim vodama već sledeće godine, što bi moglo ozbiljno ugroziti krhke, drevne ekosisteme morskog...

Evropa u potrazi za litijumom: Nemačka i Srbija u fokusu ekološkog rudarstva

Nemački kancelar Olaf Šolc zalaže se za povećanje eksploatacije litijuma u Evropi kako bi se podržala tranzicija ka električnim vozilima (EV), što je ključno za postizanje klimatskih ciljeva. Tokom posete Frajbergu, Šolc je naglasio potrebu za pouzdanim i diversifikovanim...
error: Content is protected !!