Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoRast uvoza ukrajinskih metalurških proizvoda u EU: Značajna ekspanzija uprkos tržišnim izazovima

Rast uvoza ukrajinskih metalurških proizvoda u EU: Značajna ekspanzija uprkos tržišnim izazovima

Supported byspot_img
Supported byMercados Media

U periodu januar-jul 2024. godine, Evropska unija je zabeležila povećanje uvoza ukrajinskih proizvoda iz rudarstva i metalurgije za 4%, dostigavši ukupno 10,21 milion tona u poređenju sa istim periodom prošle godine. Prema proračunima GMK Centra zasnovanim na podacima Eurostata, sirovine za proizvodnju čelika činile su većinu ovog uvoza, dostigavši 9,37 miliona tona, što predstavlja povećanje od 2,9% u odnosu na januar-jul 2023.

Unutar kategorije sirovina za čelik, gvozdena ruda je dominirala uvozom sa 8,35 miliona tona, odražavajući povećanje od 3,6% na godišnjem nivou. Nasuprot tome, uvoz sirovog gvožđa smanjen je za 4,9% na 133,32 hiljade tona, dok su ferolegure pale za 17,1% na 182,3 hiljade tona. Uvoz starog gvožđa zabeležio je pozitivan trend sa povećanjem od 10,7%, dostigavši 115,68 hiljada tona, dok su poluproizvodi ostali stabilni na 589,82 hiljade tona, uz rast od 0,5%.

Ukrajinski valjani proizvodi od čelika takođe su zabeležili značajan rast, sa povećanjem uvoza na evropsko tržište za 18,5%, dostigavši 740,59 hiljada tona. Dugi proizvodi porasli su za 14,8%, dostigavši 257,42 hiljade tona, dok su ravni proizvodi skočili za 20,5%, dostigavši 483,17 hiljada tona. Ključni proizvodi uključuju toplo valjane ravne proizvode, koji su činili 382,56 hiljada tona, sa značajnim porastom od 24,5%, dok su žica i hladno valjani ravni proizvodi takođe zabeležili rast.

Supported by

Snabdevanje ukrajinskih čeličnih cevi EU povećano je za 11,1%, dostigavši 104,31 hiljadu tona u ovom periodu. Besšavne cevi, cevi i profili od gvožđa i čelika predvodili su uvoz sa 65,15 hiljada tona, što je povećanje od 13,2%, dok su ostale šuplje cevi od gvožđa takođe zabeležile rast od 8,1%, dostigavši 37,83 hiljade tona. Ovo ukazuje na značaj Ukrajine kao dobavljača metalnih i rudarskih proizvoda za evropsko tržište, sa potencijalom za dalji rast ako se potražnja preusmeri sa ruskih uvoza.

U prvoj polovini 2024. godine, EU je uvezla 4,09 miliona tona metalurških sirovina, uključujući sirovo gvožđe, direktno redukovano gvožđe i poluproizvode. Sirovo gvožđe je bilo najveći doprinosilac sa 965,38 hiljada tona, odmah iza direktno redukovanog gvožđa sa 887,65 hiljada tona, dok su poluproizvodi iznosili 1,91 milion tona.

Pored toga, proizvodnja čelika u EU zabeležila je rast od 1,5% na godišnjem nivou, dostigavši 87,2 miliona tona u periodu januar-avgust 2024. godine, dok je samo u avgustu zabeležen rast od 2,2%, dostigavši 9,1 milion tona. Ovaj rast ukazuje na pozitivan izgled za nastavak potražnje za ukrajinskim proizvodima na evropskom tržištu. Sveukupno, uloga Ukrajine kao ključnog dobavljača jača, sa značajnim mogućnostima za dalju ekspanziju.

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Povezani članci

SAD traže partnere za istraživanje litijuma u Portugalu: Odgovor na kinesku dominaciju

Američka administracija aktivno traži partnere, kupce i finansiranje za projekte istraživanja litijuma u Portugalu. Ova zainteresovanost je izražena od strane američkog zamenika sekretara za ekonomski rast, energetiku i životnu sredinu, Hosea V. Fernandeza, tokom nedavne posete Lisabonu, gde je...

Jačanje globalnih partnerstava: Novi članovi se pridružuju Forumu za bezbednost minerala

Evropska komisija i Sjedinjene Američke Države nedavno su poželele dobrodošlicu za sedam novih članova Foruma za bezbednost minerala (MSP) tokom razgovora u Njujorku. Održani su u isto vreme kad i Nedelja visokog nivoa Generalne skupštine Ujedinjenih nacija i Klimatska...

Evropi je potreban litijum kako bi izgradila održivu budućnost za električna vozila

Trenutno nijedna evropska zemlja ne proizvodi litijum, ključnu komponentu koja pokreće električna vozila (EV), pametne telefone i brojne druge elektronske uređaje. Ipak, EU je postavila ambiciozan cilj da poveća svoju samodovoljnost u nabavci kritičnih metala, sa ciljem postizanja 10...
error: Content is protected !!