Norveška napreduje ka tome da postane prva zemlja koja će se baviti rudarenjem minerala sa morskog dna, pošto je vlada najavila planove za aukciju 386 blokova početkom sledeće godine. Uprkos snažnim kritikama ekoloških grupa, Ministarstvo energetike je započelo prvi krug izdavanja licenci za rudarenje sa morskog dna, pozivajući javnost da pruži povratne informacije do kraja septembra, sa ciljem da aukcije počnu početkom 2025. godine.
Predlog obuhvata 386 blokova unutar područja od 280.000 kvadratnih kilometara u norveškim vodama, protežući se od Svalbarda do Islanda i kopna. Ovo područje je nedavno otvoreno za istraživanje minerala na kontinentalnom pojasu ranije ove godine, pokrivajući otprilike 38% označene zone u početnoj aukciji.
Ministar energetike Terje Aasland naglasio je posvećenost vlade istraživanju održivog vađenja minerala sa morskog dna kako bi podržali globalnu tranziciju ka niskoemisijskim ekonomijama. On je istakao široku parlamentarnu podršku za otvaranje ovog područja, naglašavajući istoriju Norveške u odgovornom upravljanju resursima.
Međutim, najava je izazvala oštre kritike ekoloških aktivista, uključujući norvešku granu WWF-a, koji osuđuju ovu odluku kao ekološki neodgovornu i potencijalno štetnu za morske ekosisteme. Oni tvrde da će, jednom kada se dodele licence, biti izuzetno teško zaustaviti buduće istraživačke napore, povlačeći paralele sa izazovima u naftnoj industriji.
Uprkos prigovorima nacionalnih i međunarodnih stručnjaka, kao i nadzoru Evropske unije, Norveška ostaje čvrsta u svom pristupu istraživanju i potencijalnom vađenju kritičnih minerala sa morskog dna. Vlada priznaje da su potrebne daljnje procene uticaja i odobrenja parlamenta pre nego što istraživanje može da počne.
Debata naglašava dvostruku ulogu Norveške kao pionira u inicijativama rudarenja sa morskog dna i kao mete međunarodne zabrinutosti zbog očuvanja životne sredine. Ishod perioda javne konsultacije i naknadne odluke verovatno će uticati na globalne percepcije i politike u vezi sa upravljanjem morskim resursima i očuvanjem životne sredine.
Izvor: miningwatch.news