Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoBugarski rudarski sektor se suočava sa izazovima usred sve veće potražnje za...

Bugarski rudarski sektor se suočava sa izazovima usred sve veće potražnje za plemenitim metalima

Supported byspot_img
Supported byMercados Media
Supported by Balancing Energy
Supported by Energetika
Supported by Owner's Engineer

Bugarska se ističe kao treći najveći proizvođač bakra i četvrti najveći proizvođač zlata u Evropi. Ipak, uprkos rastućoj međunarodnoj potražnji za ovim metalima, zemlja još nije sprovela strateške projekte za energetski razvoj, izjavio je prof. dr. Nikolaj Valkanov, počasni predsednik Bugarske komore za rudarstvo i geologiju. Na 6. Evropskom poslovnom forumu rudarstva u Sofiji, Valkanov je istakao obilje neiskorišćenih sirovina u Bugarskoj.

Rudarski krajolik zemlje obuhvata 85.000 hektara za metalne minerale i gotovo 62.000 hektara za nemetalične industrijske minerale. Dodatni sektori uključuju eksploataciju nafte i prirodnog gasa, čvrstih goriva, građevinskih materijala i kamenih fasadnih materijala, koji pokrivaju velike površine. Međutim, vršilac dužnosti zamenika ministra energetike, Krasimir Nenov, na forumu je naglasio značaj sigurnosti resursa za ekonomsku konkurentnost. Istakao je potrebu za strateškim planiranjem i razvojem u skladu sa tranzicijom ka održivoj energiji i rastućom potražnjom za ključnim sirovinama.

Identifikovano je 34 sirovine koje su važne, a 17 kategorisano kao strateški vitalne, što jasno ukazuje na buduću potražnju. Roll Cubby, izvršni direktor Euromines-a, naglasio je imperativ jačanja čitavog lanca snabdevanja i međunarodne saradnje kako bi se postiglo povećanje proizvodnje ključnih sirovina za 10% do 2030. godine. Da bi se ovaj cilj postigao, potrebno je 25-30 novih strateških rudarskih projekata, zajedno sa održivim rudarskim praksama širom Evrope.

Supported by

Marija Suner, izvršna direktorka švedske industrijske asocijacije Svemin i članica Izvršnog odbora Euromines-a, zagovarala je imenovanje evropskog komesara posvećenog pristupu sirovinama. Pozvala je na zakonodavna i regulatorna poboljšanja kako bi se olakšala eksploatacija sirovina unutar Evrope, uz osiguravanje uzajamnih koristi za EU i investitore iz trećih zemalja ili pružaoce resursa. Suner je naglasila značaj ekoloških propisa koji podržavaju očuvanje resursa bez ometanja proizvodnje, posebno s obzirom na trenutnu zavisnost od trećih zemalja za preko 65% vrednih materijala.

Postavljen je ključni cilj da se 25% strateških sirovina obezbedi kroz prakse cirkularne ekonomije, uključujući reciklažu plemenitih metala i sirovina. Ovaj pristup ima za cilj poboljšanje održivosti resursa i smanjenje zavisnosti od eksternih izvora na duži rok.

Izvor: miningwatch.news

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Povezani članci

Grit Metals otkriva obećavajuće rezultate istraživanja zlata u severnoj Finskoj

Grit Metals Corp. je objavio rezultate svoje prve kampanje istraživanja zlata u Centralnom Laplandskoj zeleništnoj oblasti (CLGB) u severnoj Finskoj, otkrivajući obećavajuće rezultate. Glavne tačke: Kompanija je identifikovala široku rasprostranjenost anomalija u mineralizaciji zlata i bakra na dužini od 25...

Zaštita okeana: Norveška zaustavlja izdavanje dozvola za rudarstvo

Dubokomorski ekosistemi Arktičkog okeana za sada će ostati bezbedni od dubokomorskog rudarstva. Norveška je planirala da započne istraživanje rudnih ležišta na morskom dnu u svojim nacionalnim vodama već sledeće godine, što bi moglo ozbiljno ugroziti krhke, drevne ekosisteme morskog...

Evropa u potrazi za litijumom: Nemačka i Srbija u fokusu ekološkog rudarstva

Nemački kancelar Olaf Šolc zalaže se za povećanje eksploatacije litijuma u Evropi kako bi se podržala tranzicija ka električnim vozilima (EV), što je ključno za postizanje klimatskih ciljeva. Tokom posete Frajbergu, Šolc je naglasio potrebu za pouzdanim i diversifikovanim...
error: Content is protected !!