Supported byElevatePR Digital
Supported byspot_img
RudarstvoTurska postaje ključni partner u globalnom snabdevanju retkim zemnim elementima

Turska postaje ključni partner u globalnom snabdevanju retkim zemnim elementima

Supported byspot_img
Supported byMercados Media
Supported by Balancing Energy
Supported by Energetika
Supported by Owner's Engineer

Turska je zvanično postala članica Partnerstva za bezbednost minerala (MSP), kolaborativnog foruma sa Sjedinjenim Američkim Državama, Evropskom unijom i drugim zemljama, sa ciljem poboljšanja proizvodnje i snabdevanja kritičnim sirovinama, uključujući retke zemne elemente, prema izvorima Middle East Eye-a.

Portparol američkog Stejt departmenta potvrdio je članstvo Turske, navodeći da će zvanična objava biti data u narednim nedeljama. Retki zemni elementi su od suštinskog značaja za proizvodnju visokotehnoloških uređaja, od pametnih telefona do baterija za električna vozila.

MSP, pokrenut 2024. godine, sastoji se od 14 zemalja i EU, a fokusira se na diversifikaciju globalnog lanca snabdevanja retkim zemnim mineralima kako bi se smanjila zavisnost od kineske dominacije. Posebno je značajno što je Turska 2022. godine objavila da je otkrila drugo po veličini nalazište retkih zemnih elemenata na svetu, sa depozitom od 694 miliona tona u Eskisehiru. Ovo otkriće izazvalo je međunarodno interesovanje, posebno iz Kine, koja kontroliše više od 70% trgovine retkim zemnim elementima.

Supported by

Turski zvaničnici planiraju proizvodnju 10.000 tona oksida retkih zemnih elemenata godišnje, zajedno sa drugim mineralima koji su ključni za razne industrije. Članstvo u MSP-u moglo bi značajno uticati na zapadnu politiku o kritičnim sirovinama i olakšati finansiranje projekata kako bi se ubrzale proizvodne sposobnosti Turske.

Ankara radi na uspostavljanju potrebne infrastrukture za ekstrakciju i preradu minerala, tražeći investicije i tehničku pomoć od zapadnih partnera. Ovaj potez je posebno zanimljiv s obzirom na to da Turska već dve godine pregovara sa Kinom o eksploataciji ovih retkih zemnih elemenata.

Ministar energetike Alparslan Bajraktar planira posetu Kini u oktobru kako bi nastavio pregovore i istražio partnerstva izvan MSP-a. Turski zvaničnici naglašavaju važnost domaće proizvodnje, navodeći da neće zaključiti nikakve sporazume sa Kinom ukoliko uslovi ne budu uključivali lokalnu preradu izvađenih materijala.

Dok EU nastoji da ojača svoje veze sa Turskom, pokrenula je dvogodišnji projekat vredan 12 miliona evra za unapređenje turskog ekosistema retkih zemnih minerala. Ova inicijativa ima za cilj jačanje lokalnih istraživačkih kapaciteta i pružanje obuka za mala i srednja preduzeća u ovom sektoru.

Zvaničnici EU prepoznali su retke zemne elemente kao ključne za tekuće industrijske i energetske tranzicije. Sa značajnim delom globalnih rezervi bora i širenjem svoje uloge u proizvodnji retkih zemnih elemenata, Turska bi mogla da se pozicionira kao ključni igrač u budućem lancu snabdevanja.

Uprkos potencijalu za saradnju, izazovi ostaju, naročito u pogledu brzog angažovanja evropskih kompanija za pomoć u eksploataciji minerala. Kako pregovori sa Kinom napreduju, ishod će značajno uticati na sposobnost Turske da se pozicionira kao konkurentna sila na globalnom tržištu retkih zemnih elemenata.

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Povezani članci

Grit Metals otkriva obećavajuće rezultate istraživanja zlata u severnoj Finskoj

Grit Metals Corp. je objavio rezultate svoje prve kampanje istraživanja zlata u Centralnom Laplandskoj zeleništnoj oblasti (CLGB) u severnoj Finskoj, otkrivajući obećavajuće rezultate. Glavne tačke: Kompanija je identifikovala široku rasprostranjenost anomalija u mineralizaciji zlata i bakra na dužini od 25...

Nova era u Španiji: Fabrika LFP baterija za električna vozila

Stellantis, proizvođač Jeep-a, i kineski gigant za proizvodnju baterija CATL (Contemporary Amperex Technology) najavili su planove za investiciju do 4,1 milijardu evra (4,33 milijarde dolara) u izgradnju nove fabrike u Saragosi, Španija, koja će biti fokusirana na razvoj pristupačnih...

Evropa u potrazi za litijumom: Nemačka i Srbija u fokusu ekološkog rudarstva

Nemački kancelar Olaf Šolc zalaže se za povećanje eksploatacije litijuma u Evropi kako bi se podržala tranzicija ka električnim vozilima (EV), što je ključno za postizanje klimatskih ciljeva. Tokom posete Frajbergu, Šolc je naglasio potrebu za pouzdanim i diversifikovanim...
error: Content is protected !!