Predviđa se da će značajno porasti potražnja za sirovinama u okviru Evropske unije. Prema rečima inženjera Dragomira Draganova, predsednika Upravnog odbora Bugarske komore za rudarstvo i geologiju, prognoze ukazuju na povećanje do šest puta do 2030. godine i čak do petnaest puta do 2050. godine. Draganov je ovo izjavio tokom Svečane skupštine povodom Dana rudara 18. avgusta, gde je Komora takođe odala priznanje istaknutim ličnostima u rudarskom sektoru.
Draganov je naglasio da više od 75% svakodnevnih potrošačkih proizvoda potiče od ekstraktivnih sirovina. Da bi se odgovorilo na očekivani porast potražnje za ovim materijalima, potrebne su značajne investicije, zajedno sa stabilnim političkim i poslovnim okruženjem. On je primetio da, iako EU troši 30% svetskih kritičnih sirovina, proizvodi samo 3% od njih. Ova velika zavisnost od uvoza, posebno iz ograničenog broja zemalja, predstavlja značajan bezbednosni rizik i rizik za vrednost, upozorio je Draganov.
Zakonodavstvo Evropske komisije o kritičnim sirovinama ima za cilj da poveća samoproizvodnju ovih materijala u EU na najmanje 10% do 2030. godine. Draganov je istakao da ciljevi zelene tranzicije EU naglašavaju ključnu ulogu rudarske industrije i upozorio na previše restriktivne propise koji bi mogli dovesti evropske rudarske operacije u nepovoljan položaj u odnosu na globalne konkurente. On je ukazao na to da Bugarska ima priliku da ojača svoju poziciju i unapredi svoj rudarski sektor u ovim okolnostima.
U Bugarskoj je rudarska industrija od vitalnog značaja, doprinoseći gotovo 5% BDP-a zemlje, u zavisnosti od oscilacija međunarodnih cena robe. Sektor obezbeđuje ključne sirovine za razne ključne industrije, uključujući metalurgiju, građevinarstvo, inženjering, hemijsku industriju i energetiku, čime se osigurava resursna i energetska nezavisnost Bugarske. U 2023. godini, Bugarska je zadržala svoju vodeću ulogu u Evropi u oblasti eksploatacije minerala, fokusirajući se na materijale kao što su lignit, olovo-cink, bakar, polimetalične rude, gips, krečnjak, bentonit, kaolin, kvarcni pesak, vatrostalne gline i mermer. Važno je napomenuti da se oko 80% rudarskih aktivnosti sprovodi putem otvorenih kopova.
Izvor: miningwatch.news