Kineski gigant Ganfeng Lithium sklopio je u strateško partnerstvo sa turskim proizvođačem baterija Yiğit Akü kako bi formirali zajedničko ulaganje vredno 500 miliona dolara, sa ciljem unapređenja proizvodnje litijumskih baterija. Ova saradnja predstavlja značajan korak za Ganfeng u proširenju njegove uključenosti u donji segment lanca vrednosti kroz proizvodnju baterija u Turskoj.
Novoosnovano zajedničko ulaganje fokusiraće se na izgradnju fabrike baterija u Turskoj sa godišnjim kapacitetom proizvodnje od 5 gigavat-sati (GWh). Postrojenje će biti usmereno na razvoj i proizvodnju kako trenutnih tako i sledećih generacija litijumskih baterija. Posebno će se baterije koje budu proizvedene koristiti u različitim sektorima, uključujući pomorski i avio saobraćaj, kako je naglašeno u zvaničnim saopštenjima Ganfenga.
Yiğit Akü, kompanija koja je primarno poznata po svojim olovno-kiselinskim baterijama, takođe je uključena u proizvodnju litijumskih baterija za manja industrijska i rekreativna vozila, kao što su viljuškari i golf vozila. Osnovana 1976. godine i kotirana na Istanbulskoj berzi, Yiğit Akü upravlja sa četiri proizvodna pogona širom Turske.
Za Ganfeng Lithium, koji je prepoznat kao najveći svetski prerađivač litijuma po tržišnoj kapitalizaciji, ovo ulaganje predstavlja strateški potez za unapređenje svojih kapaciteta za proizvodnju baterija. Kompanija je poslednjih godina značajno povećala svoja ulaganja u proizvodnju baterija. Posebno, u januaru 2023. godine, Ganfeng je najavio planove za investiranje 15 milijardi juana u izgradnju dve nove fabrike baterija, s ciljem povećanja kapaciteta proizvodnje za 34 GWh, dostižući ukupno oko 100 GWh godišnje.
Pored toga, krajem septembra 2022. godine, Ganfeng je predstavio veliki projekat u Yichunu, u provinciji Jiangxi, gde planira izgradnju integrisane baze za rudarenje litijuma i proizvodnju baterija. Ovaj ambiciozni projekat, vredan 30 milijardi juana (oko 4,4 milijarde evra), očekuje se da će imati proizvodni kapacitet od 30 GWh godišnje za nove vrste litijum-jonskih baterija i 7.000 tona litijumskih metala godišnje.
Izvor: miningwatch.news